*Bardziej skomplikowany kształt ma inny powód niż irytujący majsterkowicze. Większa powierzchnia styku oznacza mniejsze ryzyko rozerwania rowka. Jeśli chcemy, aby odpowiedni śrubokręt lub nasadka poradziła sobie ze śrubą, dobrze jest zwrócić uwagę na oznaczenie wkrętaków i końcówek wkrętakowych. I oczywiście łeb śruby. Coraz częściej stosuje się różne nowe kształty (torx - gwiazda, sześciokąt, kwadrat, Tri Wing - trzy rowki), ale nadal najczęściej używane są śruby z łbem „krzyżowym”. Ale już nie takie zwykłe, rowki połączone w krzyż – prosty krzyż – ale krzyż uzupełniony pośrednimi nacięciami.

Znamy dwa podstawowe typy wkrętaków Phillips – PH (Phillips) i PZ (Pozidrive). Łeb śruby musi do nich pasować. Podczas wymiany śrubokrętów śruba może ulec zniszczeniu. W większości przypadków nie możemy po prostu odkręcić łba śruby.

  • PH (Phillips): To prosty krzyż w łbie śruby. Do dokręcania używamy śrubokręta lub bita oznaczonego PH. Powierzchnia lądowania ma kształt klina.
  • PZ (Pozidrive): Krzyż podstawowy uzupełniony jest nacięciami pośrednimi. Zapewniają lepszy rozkład siły podczas dokręcania. Jednocześnie śrubokręt lepiej trzyma śruby w łbie. Powierzchnia lądowania jest równoległa.

Dlatego następnym razem, gdy będziesz montować meble lub dokręcać śruby w krzesłach, spróbuj spojrzeć na łeb śruby, a od razu będziesz wiedział, jakiego śrubokręta użyć. Wierzymy, że już nie zniszczysz żadnej śruby ani śrubokręta.

Naszą ofertę wkrętaków znajdziesz TUTAJ. Naszą ofertę śrub znajdziesz TUTAJ.