Ziemniak typu "A"


Ziemniaki te przeznaczone są do sałatek oraz jako dodatek. Są twarde i dzięki temu nie pękają, mają strukturę od drobnej do średnio drobnej, są lekko mączne i umiarkowanie wilgotne.


Ziemniak typu "B"


Ten rodzaj ziemniaka jest uniwersalny, dlatego często jest używany do długotrwałego przechowywania. Nie zepsujesz nim sałatki ani żadnego innego przygotowanego dodatku. Wykorzystywane są również w zupach lub do przygotowania gnocchi. Są półstałe, półkwiatowe, o strukturze od drobnej do gruboziarnistej, umiarkowanie wilgotne do suchego.


Ziemniak typu "C"


Chcesz zrobić pyszne puree ziemniaczane lub ciasto ziemniaczane na kulki śliwkowe? Wystarczy kupić ziemniaki do gotowania typu C. Są mączne, średniostrawne, półgrube, średnio wilgotne do wyschnięcia. Zawierają dużo skrobi, dlatego wytworzone z nich ciasto dobrze się łączy. Ten typ nadaje się również do placków ziemniaczanych, frytek.


Ziemniak typu "D"


Tego typu zwykle nie spotykamy w sklepach. Są to głównie ziemniaki pastewne, ale można je również wykorzystać do przygotowania ciasta ziemniaczanego i tym podobnych. Te ziemniaki są bardzo mączne, lekkostrawne i mają grubą konsystencję.


Mieszane typy


W sklepach możemy też spotkać AB lub np. BC. Te mieszane typy mają cechy obu typów oryginalnych i przeważają nad cechami wymienionymi na początku. Innymi słowy, z oznaczeniem AB, ziemniaki są twardsze, mniej podatne na gotowanie i bardziej nadają się do sałatek.