Emaliowanie znane jest od tysięcy lat – na przykład w Chinach, Indiach, Egipcie. Początkowo wykorzystywano go do wyrobu biżuterii, dopiero znacznie później zaczęto emaliować pojemniki na wodę i inne naczynia.


Emalia to krzemionkowy stop spokrewniony ze szkłem, ale także z porcelaną, który tworzy na metalu integralną powłokę ochronną o gładkim i błyszczącym charakterze. Temperatura wypalania w piecu jest dokładnie na granicy między szkłem a porcelaną. Chociaż szkliwo jest delikatne, może przetrwać setki lat bez zmiany koloru i połysku. Jego zaletą jest duża wytrzymałość, długa żywotność i łatwa konserwacja. Można go również używać na indukcji lub w piekarniku. Jeśli powierzchnia emaliowana nie jest uszkodzona, można ją również myć w zmywarce.


Pielęgnacja naczyń emaliowanych:

Najważniejsze jest:

  • podczas użytkowania należy zachować normalną ostrożność, która zapobiegnie porysowaniu emaliowanej powierzchni
  • nie używaj materiałów ściernych ani szczotek drucianych podczas czyszczenia i konserwacji
  • postępuj zgodnie z instrukcją użytkowania i instrukcjami producenta


Przed pierwszym użyciem naczyń emaliowanych należy je dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem neutralnych, nieagresywnych i nieściernych środków czyszczących. Umyj go również po każdym użyciu.

Podczas konserwacji i użytkowania naczyń emaliowanych nie należy używać ostrych metalowych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić ich powierzchnię. Zaleca się używanie wyłącznie drewnianych, teflonowych lub silikonowych przyborów kuchennych.

Gorące naczynia nigdy nie są mocno schładzane - warstwa emalii może pęknąć i złuszczać się. Emalia jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i odpryski.