Za pomocą alkomatu określamy zawartość procentową alkoholu w roztworach wodnych, czyli bez innych domieszek (likierów...). Wskazuje, ile mililitrów etanolu znajduje się w 100 mililitrach roztworu z wodą. Skala licznika alkoholu jest wyrażona w procentach objętościowych. W gospodarstwach domowych powszechnie stosowane są dwa typy – alkoholomierze bez termometru i z termometrem. Termometr jest ważny do pomiaru, ponieważ procentowa zawartość alkoholu w cieczy może się różnić w zależności od temperatury. Dokładny wynik pomiaru destylatu uzyskuje się przy temperaturze mierzonej cieczy wynoszącej 20°C.

Na rynku dostępny jest także alkomat elektroniczny. Do użytku domowego często wykorzystywane są glukometry, które działają na zasadzie pomiaru gęstości cieczy. Ponadto istnieje m.in. winomierz lub refraktometr, który służy do pomiaru miodu.

Jak mierzona jest treść

Płyn wlać do cylindra miarowego lub pojemnika, który powinien znajdować się wyżej niż poziomica. Umieść go w odmierzonej cieczy tak, aby poruszał się swobodnie i nigdzie nie opierał się o ścianę. Na skali alkoholomierza widzimy zmierzoną wartość, która znajduje się na poziomie mierzonej cieczy.

Należy jednak zapoznać się z instrukcją obsługi alkomatu. Każdy może mieć nieco inną kalibrację lub inny odczyt skali.