Do najczęściej uprawianych drzew owocowych w naszym kraju należą jabłonie, grusze, czereśnie, śliwki, a tam gdzie jest wystarczająco ciepło np. morele. To trzypunktowe przycinanie pomoże im lepiej rosnąć i dawać więcej plonów. Cięcie przedwiosenne wykonuje się w lutym i marcu, szczególnie w przypadku drzew malwików (jabłoni i gruszy), w okresie, gdy nie ma już przymrozków, ale drzewo nie ma jeszcze pąków. Owoce pestkowe kroimy zwykle po dojrzeniu zbiorów, często dopiero w sierpniu. Wyjątkiem są śliwki późno dojrzewające – należy je ścinać przed zbiorem.

1. Czyszczenie

Konieczne jest usunięcie wszystkich chorych, złamanych lub w inny sposób uszkodzonych gałęzi. Odcinamy również gałęzie skierowane pionowo w górę lub pędy wyrastające z pnia i tym samym oczyszczamy koronę. Zawsze ścinamy jak najwięcej w pobliżu gałęzi, z której wyrasta uszkodzona gałąź.

2. Oświecenie

Najpierw usuwamy gałęzie, które rosną w dół, do środka korony drzewa lub krzyżujących się gałęzi. Staramy się stworzyć ładnie wyglądającą koronę wychodzącą ze środka drzewa. Możemy przejść i sprawdzić jak wygląda korona. Następnie usuwamy gałęzie, które konkurują ze sobą o wzrost, wyrastają z tego samego miejsca lub rosną równolegle do siebie. Zawsze zostawiamy gałęzie, które są zdrowsze i które tworzą lepszy kąt do środka drzewa (pomocne jest porównanie kątów ze wskazówkami zegara - na godzinie 2 lub 10). Przy odpowiednim oświetleniu między gałęziami powinna pozostać pusta przestrzeń od 15 do 30 cm. Im cieńsze gałęzie, tym bliżej siebie mogą być.

3. Skrót

Ten krok nie jest konieczny w przypadku starszych drzew, ale pomoże młodym drzewom zapobiegać łamaniu się długich gałęzi pod ciężarem owoców, gałęzie będą gęstnieć, a wzrost niższych gałęzi będzie wspierany. Nie zalecane dla starszych drzew. Po prostu przetwarzamy młode pędy o około 20 procent ich długości. Zawsze tniemy tuż nad pąkiem, czyli tam, gdzie chcesz, aby gałąź dalej rosła.