Materiał MGO - tlenek magnezu


Tlenek magnezu (MgO) to specjalna ceramika o doskonałych właściwościach w wysokich temperaturach, stosowana głównie w technice termicznej, elementach grzejnych i materiałach ogniotrwałych. W przemyśle z tego związku chemicznego wytwarza się ceramikę, która musi wytrzymać wysokie temperatury - zwykły człowiek, zaglądając do grzejnika elektrycznego, zwykle widzi tlenek magnezu - z tego materiału wykonane są ceramiczne ogniwa oddzielające przewody.
Znajduje jednak zastosowanie również w sporcie i przemyśle spożywczym – biały proszek, który sportowcy nakładają na dłonie, aby zapobiec poślizgom, to MgO. W przemyśle spożywczym stosowany jest głównie jako regulator kwasowości (E530). Jest to jednak nieszkodliwe ečko, które nie ma nawet ustalonej maksymalnej dziennej dawki i jest uważane za źródło magnezu.


Ceramika MGO


Przy produkcji ceramiki z tego materiału miesza się glinę garncarską, szkło wodne i tlenek magnezu. Gdybyśmy chcieli wyrazić się naukowo, powiedzielibyśmy, że zrobimy mieszaninę krzemianu glinu, krzemianu sodu i tlenku magnezu. W temperaturze pokojowej ta mieszanina przez długi czas pozostaje plastyczną masą. Zestala się po podgrzaniu do 200 stopni. Jest to również bardziej przyjazne dla środowiska niż wypalanie ceramiki ze zwykłej gliny garncarskiej. Do wypalania potrzebuje specjalistycznego pieca, który potrafi nagrzać się do 1000 stopni.


Dlatego ceramika MgO jest odporna na ciepło i zimno. Jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu może służyć przez długi czas. Jeśli potrzebujesz dekoracji, aby uczynić swój ogród lub podwórko wyjątkowym, jest to doskonały wybór.