Arbuz to pnącze, które lubi ciepły, ale nie gorący klimat. Pochodzenia melona musielibyśmy szukać w Afryce, ale dziś uprawia się go w krajach południowej i południowo-wschodniej Europy, w Izraelu i Afryce Północnej.

W 100 g arbuza jest tylko 30 kalorii, 0,17 g tłuszczu, 6,03 g węglowodanów, 0,69 g błonnika, 0,65 g białka. Zawierają również karoteny, które przekształcają się w witaminę A, witaminę B1-tiaminę, B3-niacynę, B5-kwas pantotenowy, B7-biotynę, B9-kwas foliowy, C i E. Zawarte w nim minerały i pierwiastki śladowe to: krzem, żelazo, mangan, miedź, magnez i wapń.



Działanie arbuza:

1. Wspomaga trawienie – zawartość błonnika wspiera i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.
2. Przyczynia się do zdrowego serca – spożywanie zmniejsza ryzyko chorób serca, chroni komórki przed uszkodzeniem, a także obniża wysokie ciśnienie krwi, pomaga poprawić krążenie krwi i zmniejszyć odkładanie się nadmiaru tłuszczu.
3. Nawadnia – arbuz zawiera dużą ilość wody. Zapobiega odwodnieniu organizmu, co jest dużym plusem w dni, kiedy temperatury przekraczają 30°C. Sok z arbuza jest pełen elektrolitów, pomaga w utrzymaniu reżimu picia, tłumi objawy udaru cieplnego i przyspiesza regenerację organizmu.
4. Wspiera piękną skórę i zdrowe włosy - witamina A to podstawa pięknej skóry i włosów. Pomaga utrzymać je w stanie nawilżenia, przyczyniając się tym samym do odnowy kolagenu i wygładzenia zmarszczek.
5. Łagodzi objawy myasthenia gravis
6. Arbuz chroni funkcje nerwów – jest bogaty w potas, który pomaga regulować funkcje nerwów, ułatwiając przekazywanie impulsów elektrycznych i wiadomości.